Soju (sodžu) je nápojom, pri ktorom môžete vzdať úctu, ale aj uraziť. Ak pijete tento nápoj so spoločnosťou z Kórey, mali by ste poznať niekoľko pravidiel. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným problémom, pretože Kórejčania si na tieto veci jednoducho potrpia.
Destilát soju je vyrábaný pôvodne z ryže. Počas nedostatku ryže do roku 1999 sa však pripravoval aj zo sladkých zemiakov či z tapioky. Dnes sa používajú prevažne ryža a ako doplnok obilie. Najmä pre vynikajúcu schopnosť tvorby alkoholu pri fermentácii. Konečný produkt obsahuje od 15 – 45 % alkoholu. Preto je v krajinách Ázie tak obľúbený. Nesmie chýbať pri stolovaní s dobrým jedlom už od 13. storočia, kedy sa soju prvý krát objavilo pri mongolských nájazdoch. Kórea má v obľube štipľavé jedlá a, samozrejme, aj mastné grilované pokrmy, a to nielen v letnom období, a teda destilát s malým obsahom alkoholu je veľmi vhodný partner.
Ako servírovať
Soju sa pije čisté, z malých pohárikov. Každý pri stole má vlastný pohárik o objeme asi 40 ml. Nalieva vždy mladší alebo nižšie postavený v spoločnosti. Pravou rukou nalieva a ľavou si podopiera predlaktie pravej. Pochádza to z doby, keď Kórejčania nosili dlhé rukávy. Aby nimi nezhodili veci zo stola. Ten, komu sa nalieva, si pravou rukou drží pohárik a ľavú ruku má buď pod pohárikom, alebo na tele ako znak vďaky a úcty. Starší alebo vyššie postavený člen môže podať svoj, ale aj cudzí pohárik do ruky nižšie postavenému. Opačne je to však urážka.