Jedálenské paličky môžu byť vyrobené z dreva, bambusu, kostí, slonoviny alebo kovu. Dnes sa však jedálenské paličky vyrábajú najčastejšie z plastu. V Číne sa pri stolovaní používali strieborné jedálenské paličky a to z toho dôvodu, aby striebro odhalilo prípadný skrytý jed v jedle.
Využitie
Japonské jedálenské paličky sú kratšie ako paličky čínske, ale spôsob používania sa nelíši. Z paličiek sa vytvoria akési kliešte s ktorých pomocou sa jedlo vkladá do úst. Spodná palička je nepohyblivá a jedlo sa k nej pomocou hornej pohyblivej paličky pritláča. Spodnú paličku je potrebné vložiť do úžľabia medzi palcom a ukazovákom, oprieť o spodnú časť kĺbu palca a prstenníkom ju ku kĺbu silne pritlačiť. Pohyblivá palička sa drží rovnako ako ceruzka v bruškách palca, ukazováka a bočnéj plochy prostredníka.
Používanie jedálenských paličiek má tiež svoje pevné pravidlá. Napr. paličkami sa neťuká o stôl, riady, ani paličkami jednuu o druhú. Jedálenské paličky sa neolizujú,tak isto je nevychované ukazovať paličkami okolo seba. Paličky sa nepoužívajú na priťahovanie nádob a držanie paličiek v pästi je chápané ako výhražné gesto...
Konzumácia jedla pomocou paličiek je tiež zdravšia, pretože veľkosť sústa znemožňuje hltanie a prispieva k lepšiemu rozhryzenie a prežutiu. Je zaujímavé, že v niektorých bojových umeniach sa paličky používajú ako improvizované zbrane, pretože hodené paličky májú neočakávane vysokú prieraznú silu.
Upozornenie
Jedálenské paličky sú bambusové lakované, preto sa neodporúča umývanie paličiek v umývačke.